Anunt ridicare gunoi

A N U N T
Prin prezenta , dorim sa informam toti locuitorii comunei Ciomagesti , ca, incepand cu data de 01.01.2023 se va efectua ridicarea deseurilor din comuna astfel:
Ridicarea gunoiului menajer va avea loc in ultima zi de marti a fiecarei luni;
Ridicarea deseurilor reciclabile va avea loc in a treia zi de vineri a fiecarei luni .
Important!  Pentru menținerea taxei la o valoare cât mai scăzută, cantitatea de gunoi trebuie să scadă, drept pentru care va aducem la cunostiinta urmatorele:  GUNOI MENAJER Gunoiul menajer, este acel gunoi care rezultă din activitățile gospodărești și constă în : resturi alimentare, ambalaje foarte murdare, veselă de unică folosință foarte murdară, pampers uzat, mucuri de țigară, resturi ceramice, etc. Nu reprezintă gunoi menajer următoarele : deșeuri textile, încălțăminte, pământ, nisip, pietriș, cadavre de animale, dejecții animaliere, deșeuri de echipamente electrice și electronice, baterii, acumulatori, ambalaje refolosibile, sticle, componente ale autovehiculelor (piese din dezmembrări), anvelope, deșeuri din construcții și demolări, deșeuri voluminoase (mobilier, covoare, saltele) etc. , MOTIV PENTRU CARE VA RUGAM SA NU MAI COLECTATI IN PUBELE ACESTE TIPURI DE GUNOAIE.  DEȘEURI RECICLABILE Deșeurile HÂRTIE și CARTON : ambalaje de sucuri, ambalaje de lactate, cutii de carton, ambalaje de hârtie de la alimente, pungi de hârtie, ziare, reviste, deşeuri din hârtie care sunt impregnate cu alte substanţe în proporţie de maximum 10%. Deșeurile PLASTIC : PET-uri de toate culorile, caserole de plastic și polistiren, ambalaje ale produselor cosmetice și ale detergenților, farfurii de plastic, pungi de plastic, găleți, lighene, lădițe. Deșeurile METAL : conserve de metal, cutii de aluminiu/doze (suc, bere), spray-uri cosmetice și alimentare.  Acestea (deseurile hartie si carton, plastic si metal) se pot pune la un loc, in acelasi sac . Referitor la Deșeurile STICLĂ (sticle fără capac, borcane fără capac, cioburi de sticlă (spălate/curate)), acestea se colecteaza o data la 6 luni – data ce va fi comunicata ulterior. VA MULTUMIM !

ANUNT-RIDICARE-DESEURI